varis tekrar eder mi

Varis Tekrar Eder Mi ?

Tedavi Edilen Varis Tekrar Eder Mi?

Tedavi edilen varis tekrar eder mi? sorusuna, söylenebilecek ilk ve de doğru cevap “tekrar eden varis yoktur, yanlış veya eksik varis tedavisi  edilmiş varis vardır”

Toplumumuzdaki genel kanı, varis tedavisinin şikayet ve görüntüyü düzeltmediği gibi hemen tekrar ettiğidir. Sırf bu sebeple birçok insan yaşam kalitesini düşüren ve birçoğunda da kötü görünüme sebep olan varislerle yaşamına devam etmektedir.

Öncelikle şunu ayırt etmek gerekir, varisin tekrar etmesi, tedavi edilen bölgelerde yeniden varis oluşması veya problemin devam etmesidir. Sağlıklı damarların olduğu bölgelerde yeni varislerin oluşması varisin tekrar etmesi demek değildir.

Gerek iç varis olsun, gerekse ciltte görünen olsun varisler doğru teşhis ve kişiye özel varis tedavisi planlaması  ile tamama yakını tedavi edilebilir. Renkli Doppler Ultrasonografi olmaksızın konulan teşhis, planlama ve tedavilerden sonuç alınamayacaktır. Renkli Doppler Ultrasonografi eşliğinde yapılan planlamada hastaların damar yapısı, çapı, bağlantılarının varlığı, görüntüsü, ana ve yedek damar ilişkileri belirlenip haritalaması yapıldıktan sonra doğru varis tedavisi yapıldığı taktirde  sonuç yüz güldürücü olacaktır.

Kişiye ve Damar Yapısına Özel Varis Tedavisi

Ülkemizde ve dünyada varis tedavisi sonrası varise bağlı şikayetleri devam eden hasta sayısı azımsanmayacak bir orandadır. Bunun en önemli sebebi kişiye ve damar yapısına özel bir varis tedavisi planı yapılmaması ve tedaviyi uygulayan hekimler tarafından genellikle tek bir yöntem uygulanarak varis tedavisi yapılmasıdır. Bir hastada bir yöntem kullanılabileceği gibi birkaç yöntemin bir arada kullanılması gerekebilir. Tek başına uygulanan ve başarılı bir yöntem yoktur. Tedaviyi uygulayacak olan hekimin iyi bir planlama yapması, hastanın damar yapısına uygun tedavi yöntemlerini uygulaması ve bu yöntemlerin hepsinin uygulanmasında gereken deneyime sahip olması gerekir.

Doğru varis tedavisi yapıldıktan sonra sağlam olan damarların korunması çok önemlidir. Bu konuda hastaya mutlaka yaşam tarzında yapacağı değişiklikler ve dikkat etmesi gereken kurallarla ilgili ayrıntılı bir eğitim verilmelidir. Tüm bu kurallara uyulduğu taktirde tedavi edilen varis tekrar eder mi sorusunun cevabı, yeniden ciddi bir girişim olması olası değildir.

Bu konuya açıklık getirebilmek adına, varis tedavisi yöntemleri ile ilgili makalemizi incelemenizi tavsiye ediyoruz.