varis tedavisi fiyatları

Varis Tedavisi Fiyatları

Varis tedavisi fiyatları, ortalama maliyetleri neredeyse bu hastalık ve tedavi yöntemlerinden daha çok sorulan bir soru haline gelmiştir. Bu konuda çok farklı cevaplar alacaksınız yada net bir cevap  alamayacaksınız. Neden mi, hadi biraz açıklamaya çalışalım;

Öncelikle varisleriniz için muayene olmanız, varis tanısı için kullanılan renkli doppler usg ile damar haritanızın çıkarılması, fotoğraflanarak bacaklarınızın kozmetik tedavisi planlanmalıdır. İşte bu teşhis  ve tedavi planlamasını 3 şekilde yapabilirsiniz;

 1. Herhangi bir kamu hastanesine başvurduysanız işiniz kolay bu varis tedavisi için  herhangi bir ücret ödemezsiniz.
 2. SGK anlaşmalı özel bir hastaneye başvuru yaptıysanız muayene ve renkli doppler usg için fark ücreti ödersiniz.
 3. Özel muayenehane-klinik veya SGK anlaşmalı olmayan bir hastaneye başvurduğunuzda tamamen muayene ve doppler usg ücretini ödemek durumundasınız. 

Ödemeniz gereken tutar kliniğe, hastaneye, hekime, hekimin akademik kariyerine göre de değişmektedir. Bu konuda minimum rakamlar tabipler odası tarafından belirlenmekle birlikte klinikler ve hekimler üst sınırı belirleme konusunda özgürlerdir.

Daha muayene ve teşhis kısmındayız masraflar başladı. Bu kısımda düşündüğünüz sağlık kuruluşu, hekim muayenehanesini arayarak net rakam alırsınız. Gelelim tedavilere ve bu varis tedavisi yöntemlerinin fiyatlarına.

Kamu Hastanelerinde Varis Tedavisi Fiyatları

Endovenoz Lazer Varis Tedavi Yöntemi
Endovenoz Lazer Varis Tedavi Yöntemi
 • Ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinde Radyofrekans ablasyon (RF), Endovenöz lazer( EVLT), Tıbbi Tutkal ve benzeri yöntemleri ücret ödemeden yaptırabilirsiniz.
 • Ameliyatlı varis tedavisi yöntemlerinde klasik cerrahi (stripping), Pake exizyonunu ücretsiz yaptırabilirsiniz.
 • Kozmetik varis tedavileri; köpük varis tedavisi, skleroterapi ilacınızı reçeteli veya reçetesiz temin etmeniz durumunda ücretsiz yaptırabilirsiniz. 
 • Her türlü cilt lazerini kamu hastanelerinde bulmak mümkün olmamakla birlikte olsa dahi sosyal güvenlik kurumunuz bu tedaviyi karşılamayacaktır.

SGK Anlaşmalı Özel Hastanelerde Varis Tedavisi Fiyatları

Köpük Varis Tedavisi Yöntemi
Köpük Varis Tedavisi Yöntemi
 • Ameliyatsız tedavi yöntemleri; Radyofrekans ablasyon (RF), Endovenöz lazer(EVLT), Tıbbi tutkal ve benzeri tedavileri fark ücreti ödeyerek yaptırabilirsiniz. Bu fark ücreti pratikte belli oranlar üzerinden olsa da özel kurumların fiyat politikası gereği ciddi farklılıklar göstermektedir.
 • Ameliyatlı tedavi yöntemleri;klasik cerrahi (stripping), pake exizyonunu fark ücreti ödeyerek yaptırabilirsiniz.
 • Kozmetik tedavi yöntemleri; köpük tedavisi, skleroterapi fark ücreti ödeyerek yaptırabilirsiniz fakat bazı kurumlar bu tedavileri kozmetik bir tedavi olarak değerlendirip tamamen fiyat politikaları doğrultusunda tedavinin tamamını ücretlendirebilirler.
 • Lazerle varis tedavisi için kullanılan cilt lazerleri kısmen de olsa bu kategorideki hastanelerde bulunabilmektedir. Burada fiyatlama damarların yaygınlığına, kullanılacak lazer cihazının tipine hatta kullanan uzmana (medikal estetik, dermatolog, kalp ve damar cerrahisi uzmanı ve benzer uzmanlar gibi) göre değişmektedir. Bu tedavi estetik kabul edildiği için hem SGK hem özel sağlık sigortaları tarafından karşılanmamaktadır.

Comments are closed.