varisten korunma yolları

Varisten Korunma; Hareket Etmek Varisten Korur Mu?

Varisten Korunma; Hareket Etmek Bizi Varisten Korur Mu?

Bu soruya verilecek cevabımız çok kestirme olacaktır. Evet egzersiz sizi Varis Hastalığından korur.

Varisten Korunma Nasıl Mümkündür?

Özellikle Modern Hayatın getirdiği, daha az hareket ederek yaşam formu hiç şüphesiz birçok hastalığa davetiye çıkartıyor. Bunların başında da Varis Hastalığı gelmektedir. Bazı meslek gruplarında daha fazla göründüğünü başka yazımızda anlattığımız için burada uzun durmak istemiyoruz. Varis meslek hastalığı mıdır? konulu makalemizde bu konuyu inceleyebilirsiniz. Yürüyüşün ve egzersizin azalması, ayaklarda biriken kirli kanı taşıyan ve bir pompa görevi gören bacak kasların zayıflaması, hareketsiz yaşam yüzünden alınan kilolar özellikle karın bölgesinde birikerek, kan basıncının daha da artmasına yol açarak Varisi tetiklemektedir.

Biz Kalp Damar Cerrahları egzersiz derken, en çok bacak kaslarının güçlenmesine önem veriyoruz. Baldır kaslarınızı çalıştırmak, bacak pompası dediğimiz kasların çalışması demektir. Bu sebepten düzenli ayak hareketleri ve düzenli yürüyüş yapılması varisten korunmanıza yardımcı olacak en büyük yardımcınızdır.

Egzersiz yapmak, bacak kaslarınızı güçlendirip, kan akışını aksi yöne çeviren ve kanı temizleyen pompa görevini daha iyi yapmasını sağlayacak. Bunun yanı sıra, kuru ve hazır gıdalardan uzak durup, kabızlığı engelleyici lifli gıdalarla beslenip, su tüketimini arttırdığımızda, oluşacak kilo kaybı, karın içi basıncını azaltarak sizi varisten korunmanızı sağlayacaktır.

Temelde Varis Tedavisi için önerdiğimiz, egzersiz, daha hareketli yaşam, beslenme alışkanlıklarını düzenleme, bol su tüketimi sizi daha ferah dinç ve konstantre hale getirecektir.

Hem moral ve motivasyonu arttırmak, hem de varisten korunma için, egzersiz yapmaya ve daha hareketli yaşamaya değmez mi?