varis tedavisi

Varis Tedavisi

Varis Tedavisi Hakkında Çağla ile Yeni Bir Gün Programında Op. Dr. Okan DOST’un Açıklamaları

Varis Tedavisi

Varis tedavi edilmediği müddetçe ilerlemeye devam eder, varis çorabı, ilaç ile tedavi ve bazı yöntemler varisin ilerlemesini durdurmaz sadece yavaşlatır ve şikayetlerin kısmen rahatlamasını sağlar.

Varisi yeniden tanıyalım;

Varis, kirli kanı kalbe taşıyan toplardamarların genişlemesi, kıvrımlı  hale gelmesi balonlaşmasıdır. Burada ki temel sorun toplardamardaki basıncın artarak damar içi tansiyonun yüksekliğidir. Bu nedenle öncelikle toplardamardaki tansiyonu kontrol altına almak ve şişkinliği azaltmak esastır. Atardamarlarda tansiyon yüksekliğine bağlı elastikleşme ve balonlaşma ne kadar önemli ve acil tedavi gerektiriyorsa, toplardamarlardaki elastikleşme ve balonlaşmanın da aynı şekilde ihmal edilmemesi gereklidir. Atardamar sorunları uzuv ve  yaşam kaybına, toplardamar sorunları ise hayat kalitesinin olumsuz etkilenmesine yol açar. Atardamar ve toplardamarda tansiyon yüksekliği tedavisindeki en önemli fark; atardamarda tansiyonu, kalbin çalışmasını baskılama, kılcal damarları genişletme veya kan miktarını azaltma ile düzeltirken, toplardamarlardaki tansiyonu düşürmek için kullanılan ilaçlarla, kılcal damarların büzülmesi ve sıkılaştırılması hedeflenmektedir. Yani mekanizma ters orantılıdır. Tedavi sonrası toplardamarlarda tansiyon düştükçe şikayetlerde de azalma olur. Öncelikle kramplar kaybolur, ödem azalır. Hastanın ayaklarındaki yanma, dolgunluk ve huzursuzluğu zamanla kaybolur. Ancak oluşmuş varis damarları kısmen küçülse de kaybolmaz.

Varis yaşa, cinsiyete, mesleğe, kiloya, genetik faktörlere, yaşanılan coğrafi ortama göre çeşitlilik ve yöntem farklılıkları gözetir. Her birinin kendi açısından, avantaj ve dezavantajları mevcuttur.

Biz temelde varis tedavisi yaparken By-Pass Damarlarının korunmasını hedefliyoruz ve çoğunlukla mikrocerrahi yöntemini tercih ediyoruz. Diğer tedavi yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Koruyucu varis tedavileri (bacaklara soğuk su uygulamak, ayakları yükseğe kaldırmak vs.)
  • Medikal tedavi (İlaç tedavisi)
  • Cerrahi tedavi (Ameliyatlar)
  • İğneli tedaviler (Skleroterapi , Köpük varis tedavisi)
  • Ameliyatsız tedaviler ( Radyofrekans yöntemi ile tedavi, Lazerle varis tedavisi, Tutkal)
  • Konservatif tedaviler (Özel varis çorapları)