varis olabilir

Dikkat Varis Olabilir !!!

Dikkat Varis Olabilir !!!

Varis Olduğumu Nasıl Anlayacağım?”, “Varis Olabilir Mi?” gibi sorular o kadar yerinde sorulardır ki; biz doktorlar, varis tedavisinde erken teşhisin öneminden bahsediyoruz, fakat hastalar varis olduğunu nasıl anlayacak konusunda onları bilgilendirmekte biraz eksik kalıyoruz sanırım.

Varis görülecek şekle gelmişse varis tedavisine ihtiyacım var” düşüncesi doğru fakat eksik bir bilgidir. Çünkü; bazen hastanın görebileceği ya da birilerinin uyarmasıyla fark ettiği derece gelen varis, erken teşhis edilen varise göre biraz daha zor ve uzun soluklu bir süreçtir.

Bu sürece girmeden erken varis teşhis ve tedavisine başlamak için, varis görülecek seviye gelmeden önce bize bazı sinyaller verir, bunlara dikkat edip, bu semptomları görüyorsak, acilen bir Kalp Damar Cerrahına gidip, Renkli Doppler Ultrasonagrafi ile ayakta muayene sürecine girmeliyiz. Peki, bu erken uyarı sinyalleri neler?

  • Ayak tabanlarınızda yanma oluyorsa,
  • Sık sık soğuk duş uygulamak istiyorsanız,
  • Baldırlarınızda tarif edemediğiniz bir ağrı, huzursuzluk varsa,
  • Ayaklarınızı hep yüksekte tutma ihtiyacınız oluyorsa,
  • Özellikle havaların ısınması ile birlikte bu gibi şikayetleriniz arttıysa mutlaka Venöz Yetmezlik (Varis) açısından değerlendirilmeniz gerekmektedir.

Unutmayın, erken teşhis ve tedaviyle çok kolay ve kısa zamanda geçebilecek bir rahatsızlık, zaman kaybettikçe zorlaşacak ve uzun sürelere yayılacaktır.