online-varis-tedavisi

Online Varis Tanısı ve Tedavisi!

Online Varis Tedavisi!

Günümüz modern dünyası ,yaygın iletişim ağı ve modern teknolojileri,bilgiye ulaşmayı son derece kolay hale getirmiştir. İstediğimiz an da ,ortamda basit bir akıllı telefonla bile birçok bilgiye anında ulaşmak mümkün. Bilgi, günümüzde tartışmasız kabul edilmelidir ki herşeydir. Bilgiye bu kadar kolay ulaşmanın insanlık için faydasını tartışmak elbette anlamsız olacaktır ama bilginin doğruluğunu irdelemek ve sorgulamakta o kadar önemlidir.

Gelelim sağlık alanında toplumun gerek internet ortamı gerek sosyal medya aracılığı ile bilgiye kolayca ulaşıp ,yorumlayıp, doğru veya yanlış birtakım eylemlerde bulunmalarına.

Özellikle hastalıklar, tedavileri, kurum-hekim seçimleri tedavi fiyat kıyaslamaları, alternatif tedavi yöntemleri hakkında internet ve sosyal medya son derece bilgi yüklü. Bu bilgilere çok kolay ulaşıp, kendi kendine teşhis koymak ve tedavi uygulamak konusunda toplum da  oldukça da hevesli görünmekte. Elbette özellikle sağlık konusunda da bu kadar fazla bilginin olması ister istemez hastaların araştırma yaparken yanılmalarına sebep olacaktır. 

Unutulmaması gereken husus sadece bilgi ile hekimlik yapılabilse bugün tıp fakültelerini kapatıp hekim yetiştirmezdik. Bilgisayarlar tek başına hekimin yerini alırdı. 

Elbette böyle bir şey mümkün değil. Önümüzdeki yüzyıllar içerisinde de bilgisayarların ve teknolojinin hekimlerin yerini alması gibi bir tahminde yoktur.

Neden bu kadar laf kalabalığı yaptığımıza değinirsek biz hekimlerin en büyük sıkıntısına değineceğim;

Online teşhis konulmasının istenmesi, insanların kendisine koyduğu teşhisin teyit edilmesinin talebi, kendileri için koydukları teşhise uygulayacakları tedaviyi onaylatma arzusu, tedavi seçeneklerinin hangisini uygulasam konusunda öneri talepleri, özel merkezlerde kafalarına göre yaptırılan tetkiklerin yorumlanması ve online teşhis-tedavi istenmesi, reçete yazılması talebi, hatta 5-6 hekim görüşünün kıyaslanması talepleri gibi. Gülmeyin lütfen çünkü tüm bunlar ülkemiz başta olmak üzere yaşanan ve yaşadığımız birer gerçek.

Kendi uzmanlık alanımız olan varis tanı ve tedavisim ile ilgili bir yorumlama yapacak olursak; 

  • Sosyal medya ve internet üzerinden varis tedavisi teşhisinin konulmasının istenmesi en sık gelen taleptir. Bunun yanında
  • Varis teşhisi için  daha önce başka bir kurumda çekilmiş olan renkli doppler  ultrasonografini sonucunun gönderilip ,tarafımızdan değerlendirilip  varis tedavi şeklim ne olmalı talebi sık karşılaştığımız sorulardan 
  • Varis tedavisi düşünüyorum varis tedavisinde hangi yöntemi önerirsiniz, 
  • En iyi varis tedavi yöntemi hangisi 
  • Varislerim kaç seansta geçer sorusu yine sık karşılaştığımız bir soru. 
  • Yine kendi teşhisini koyup varis tedavisi fiyatı verir misiniz talebi ile de azınsanmayacak oranda rastlıyoruz
  • Bir de görüp muayene etmeden renkli doppler usg çekmeden tedavim ne kadar sürer sorusu

Unutmayınız lütfen tıp dilinde bir cümle vardır “Hastalık yoktur ,hasta vardır”. Herkesin damar yapısı ,varislerinin boyutu ,ilerlemiş veya erken dönemde olması, kozmetik varisleri  vs farklıdır . Dolayısıyla her hasta farklıdır. Bizler varisli hastaları görmeden , muayene yapmadan, renkli dopler çekmeden size uygun en iyi varis tadavisi yöntemini bilemeyiz, uygulayamayız. Hangi yöntemi uygulayacağımızı bilmeden varis tedavisi fiyatı veremeyiz. Varis tedavisinin ne kadar süreceğini söyleyemeyiz.

Biz kalp damar cerrahlarının işin özü online varis tedavisi için telefon, internet veya sosyal medya üzerinden yapabileceği en iyi şey varislerinizle ilgili ufak tüyolar vermek ve sizi bir kalp damar cerrahisi uzmanına yönlendirmek olacaktır.

Son söz varisleriniz için uzaktan teşhis konulmasını, varis tedavinizin planlanmasını, varis tedavinizle ilgi fiyat verilmesini istemeyiniz. Hem sizin için hem bizim için zaman kaybı olacaktır. Lütfen üşenmeyip bir kalp damar cerrahına muayene olunuz, daha çabuk sonuç alırsınız emin olun.

Comments are closed.