Gebelerde Varis Tedavisi

Gebelerde Varis Tedavisi

Gebelerde Varis Tedavisi

Öncelikle güzel anne adaylarımızın ve anne olmayı düşünenlerin aklına ilk gelen soru olan “Hocam varislerim bebeğimin gelişimini etkiler mi?” sorusuna “Hayır, içiniz rahat olsun, varisleriniz bebeğinizin gelişimi etkilemez. Fakat, gebeliğin kendisi, hormonal değişikliğe sebep olduğu, bebeğin büyümesi ile damarlara binen yükün artması, hareketlerin azalması ile damar elastikiyetinin artması ve diğer faktörler sebebi ile ya varis oluşumuna sebep olur, ya da var olan varislerin artmasına sebep olur. Bu yüzden biz Kalp Damar Cerrahları olarak, gebelik düşünen adaylarımıza bir Varis Muayenesi olmasını, gebelikten önce varsa bir problem bunun gebelikten önce çözülmesini öneririz. Çünkü; Gebelerde varis tedavisi yapılamamaktadır. Gebelikten önce varislerin tedavi edilmesi, rahat bir gebelik süreci geçirilmesini sağlayacaktır.

Varis tedavisi olmadan hamile kaldım, ne yapmalıyım?

Hamileliğin başlı başına varis oluşumunda ya da var olanı ilerletmesinde bir etkisi olduğunu söylemiştik. Bu süreç boyunca hastalarımıza önerilerimiz; Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı önerisiyle hamileliğin 4.-5. Ayından itibaren “Hamilelere Özel Varis Çorabı” giymeleri, kabızlık damarlara binen basıncı arttırdığı için, mümkün olduğu kadar, katı gıdalar yerine lifli gıdalarla beslenmeleri, ayaklarını yukarda kalacak şekilde uzatmaları, soğuk suyla bacak masajı yapmalarını, ve yatarken sola doğru yatmaları, çünkü; sola yatıldığı takdirde bebeğin yaptığı baskı azalacağı için damarlara binen basınç da azalacaktır. Kadın Doğum Uzmanı aksi yönde bir öneride bulunmamışsa kısa yürüyüşler yapmalı.

Hamilelik sona erdikten hemen sonra varis tedavisi olabilir miyim?

Eğer, doğum süreci problemsiz tamamlandıysa, doğumdan birkaç ay sonra, hormonlar dengelenmeye başladığında, hayatınız normal seyrine döndüğünde bir Kalp Damar Cerrahına başvurarak varis tedavisi olmanızda herhangi bir sakınca yoktur.

Comments are closed.